Národná cena starostlivosti DOBRÉ SRDCE pozná víťazov a hrdinov v sociálnych službách!

Stará tržnica v Bratislave zažila galavečer plný emócií potlesku aj sĺz. Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb zorganizovala spolu s RTVS galavečer, počas ktorého vyhlásila víťazov 2. ročníka Národnej ceny starostlivosti DOBRÉ SRDCE. Deväťčlenná odborná porota rozhodla o najlepších pracovníkov v sociálnych službách. Autorka projektu, predsedníčka APSS v SR a  predsedníčka poroty DOBRÉHO SRDCA Anna Ghannamová osobne poďakovala všetkým finalistom, ktorí sa na záver galaprogramu zišli na pódiu.  

Okrem odovzdania ceny DOBRÉ SRDCE  víťazom deviatich kategórií si takmer 400 hostí uctilo pamiatku piatich zamestnancov sociálnych služieb, ktorí pri výkone svojho povolania ochoreli na Covid – 19 a aj mu podľahli. Prvá pieseň večera podaní acapelly For You s názvom „You Raise Me Up“ patrila zosnulej pani upratovačke z bratislavského ZSS Kataríne Škirkanicovej, opatrovateľke Lenke Štefankovej, riaditeľke Ingrid Tomášovej z Trebišova, ekonómke a predsedníčke revíznej komisie APSS v SR Márii Trenčíkovej a vedúcej sestre a podpredsedníčka SKS a PA Margite Kostúrikovej. Práve posledne menovanej sa rozhodla porota okrem kondolencie udeliť aj ocenenie DOBRÉ SRDCE in memoriam za celoživotnú osvetu a zápas o prítomnosť sestier v sociálnych službách. Najcitlivejší moment večera predniesla porotkyňa Helena Gondárová Vyhničková, hlavná odborníčka MZ SR pre ošetrovateľstvo sa pozrela do neba a povedala:


„Gitka, poznali sme sa dlhé roky. Ty si odišla, načatá práca pokračuje. Ako ťa poznám, určite s tým Tvojim nezabudnuteľným povzbudzujúcim úsmevom pokračuješ s nami ďalej, len z inej výšky. Česť Tvojej pamiatke.“

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský odovzdal finálne ocenenie v kategórii sestra Zdenke Majchrovej, zo zariadenia Iskierka nádeje v Trenčíne.  V kategórii opatrovateľ mala porota asi najťažšie rozhodovanie. Z troch silných príbehov, najviac hlasov porotcov a DOBRÉ SRDCE získal netradične muž - bývalý baník Pavol Kalina zo zariadenia PE - ES, n. o. z Nitrianskych Sučian. Horúco bolo aj pri výbere víťaza v kategórii Manažér v sociálnych službách a opäť prekvapivo mužské víťazstvo. DOBRÉ SRDCE v tejto kategórii vyhlásila porotkyňa Soňa Gaborčáková, štátna tajomníčka MPSVR SR. Získal ho Pavol Vilček, Riaditeľ Spišskej katolíckej charity, ktorý je tiež prešovský koordinátor APSS v SR. Ocenenie mu odovzdal predseda SK8 a Trenčianskeho samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

„Ľudia v pomáhajúcich profesiách neustále potvrdzujú, že ich pracovné poslanie je symbolom oddanosti, zanietenia a hlavne ľudského porozumenia a vysokej profesionality. Naša spoločnosť je od vás doslova závislá, a aj preto musíme zvyšovať povedomie a verejnú mienku o tom, čo každý deň dokazujete,“ neskrýval dojatie Jozef Viskupič.

Štátna tajomníčka MZ SR Jana Ježíková viedla kategóriu odborný pracovník v sociálnych službách a za víťaza oznámila fyzioterapeutičku Katarínu Čečotovú zo strediska sociálnych služieb Matilda Huta. Z neuveriteľne krásnych príbehov troch finalistov v kategórii dobrovoľník, dala porota najviac hlasov Marte Kupcovej, dobrovoľníčke v OZ Vagus, ktorá ľuďom bez domova varí chutné obedy už vyše 9 rokov. Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím JUDr. Zuzana Stavrovská tento rok viedla kategóriu fundraiser a Dobré srdce odovzdala Soni Vancákovej z Košického OZ Maják nádeje.

 

 

Neľahká bola aj voľba vybrať „najlepšieho poskytovateľa ZSS“. Víťazstvo vo veľmi tesnom hlasovaní získal moderný sociálny dom v Bardejove – Antic, ktorý pod vedením Jaroslava Živčáka je vlastne aj prvý ZSS, ktoré získalo Garanciu kvality z APSS v SR. Z radov novinárov za DOBRÉ SRDCE vybrala porota Barbaru Štefanovičovú z TA3, ktorá sa roky špecializuje na sociálne témy a nebojí sa pýtať aj nepríjemné otázky.

Po výnimočnom pandemickom roku bola výnimočnou aj kategória Výnimočný počin v sociálnych službách a to preto, bo víťazky boli dve: Mária Čunderlíková, zakladateľka centra Memory, vďaka ktorej vie Slovensko čo je Alzheimer a ako pomôcť ľuďom so stratou pamäti a Ildikó Madarászová, zakladateľka združenia na pomoc rodinám so zdravotným postihnutými deťmi a mladistvými – Nezábudka. Toto ocenenie odovzdal osobne Milan Krajniak, minister práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorý všetkým pracovníkom sociálnych služieb poďakoval.

„Želám Vám, aby ste slová vďaky, ocenenia a radosti stretávali každý deň. Aby sme si mohli takto o štyri roky spoločne povedať nie len to, že COVID 19 sme spoločne zvládli a pandémiu porazili, ale že sme veľa vecí zmenili k lepšiemu. Lebo si to naozaj zaslúžite,“ ďakoval Milan Krajniak.

V 2. ročníku národnej ceny starostlivosti o víťazoch v deviatich kategóriách rozhodovala porota na čele s predsedníčkou DS 2021, predsedníčkou APSS v SR  a autorkou celého projektu Annou Ghannamovou.

„Ukázali sme, že napriek nedostatkom v legislatíve a rozpočte – človek s dobrým srdcom v slovenských sociálnych službách stále je. Príbehy Vás, hrdinovia, sú toho dôkazom. Ste pilierom pracovitosti, zodpovednosti a skutočných hodnôt v tejto rozorvanej dobe. S takýmito ľuďmi zvládneme všetko,“ uzavrela Anna Ghannamová.

Okrem silných príbehov bol  galavečer DOBRÉ SRDCE plný krásnych vystúpení. Okrem acapelly For You sa predstavila slovenská legenda Pavol Hammel, spevák Robo Opatovský, skupina Korben Dallas a talentované speváčky Emma Drobná a  Karin Ann. Autorom ceny, sklenenej plastiky, ktorú získavajú víťazi kategórii je študent III. ročníka katedry úžitkového umenia VŠVÚ Dominik Pirháč, ktorého  návrh si APSS v SR vybrala z ponúkaných návrhov 5-tich študentov už v roku 2019. O kreatívnu časť kampane a výrobu spotov sa aj tento rok postarala agentúra 4ME MEDIA ktorá sa nedávno premenovala na imagons s.r.o. Réžiu dokrútok príbehov finalistov v ich prirodzenom prostredí – v práci, medzi klientami, prevzal na svoje bedrá režisér Branislav Gotthardt. Galavečer v moderátorskom podaní Juraja Baču režíroval Peter Gerža. Generálnym partnerom Národnej ceny starostlivosti DOBRÉ SRDCE je spoločnosť HARTMANN, Hlavným partnerom spoločnosť Kimberly Clark – DEPEND, spoločnosť PRIOR a Česká mincovňa. Okrem Media RTVS bol hlavným mediálnymi partnerom denník PRAVDA a ďalšie médiá.

 

 

 

 

hearts

Porota

FOTO: JUDr. Ing. Jana Ježíková
JUDr. Ing. Jana Ježíková
štátna tajomníčka Ministerstva zdravotníctva SR
FOTO: PhDr. Soňa Gaborčáková
PhDr. Soňa Gaborčáková
štátna tajomníčka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR
FOTO: Dana Grafiková
Dana Grafiková
predsedníčka Komory opatrovateliek Slovenska
FOTO: PhDr. Helena Gondárová Vyhničková, dipl.s
PhDr. Helena Gondárová Vyhničková, dipl.s
hlavná odobrníčka MZ SR pre ošetrovateľstvo
FOTO: Bc. Magdaléna Šimková
Bc. Magdaléna Šimková
projektová koordinátorka Bratislavského dobrovoľníckeho centra
FOTO: PhDr. Marica  Šiková
PhDr. Marica Šiková
riaditeľ ka Odboru sociálnych vecí BSK
FOTO: JUDr. Zuzana Stavrovská
JUDr. Zuzana Stavrovská
komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím
FOTO: Doc., MUDr. Božena Božena Bušová, CSc., MPH
Doc., MUDr. Božena Božena Bušová, CSc., MPH
podpredsedníčka APSS v SR
FOTO: Mgr. Anna Ghannamová
Mgr. Anna Ghannamová
predsedníčka APSS v SR

Nominácie a laureáti

Kategória

Manažér (riadiaci pracovník) v sociálnych službách

Pavol Vilček
Víťaz kategórie
Pavol Vilček
Kategória

Manažér (riadiaci pracovník) v sociálnych službách

Pavol Vilček - Víťaz kategórie

V Spišskej katolíckej charite pracuje už 13 rokov. Skôr ako v obleku ho stretnete v polo-košeli so znakom charity a to v niektorom z množstva sociálnych zariadení, ktoré síce riadi, no neustále v nich aj pomáha ostatným zamestnancom. Dlhodobo sa angažuje v nastaveniach podmienok financovania…

Kategória

Sestra v sociálnych službách

Zdenka Majchrová
Víťaz kategórie
Margita Kostúriková
Víťaz kategórie
Zdenka Majchrová
Margita Kostúriková
Kategória

Sestra v sociálnych službách

Zdenka Majchrová - Víťaz kategórie

Vyštudovaná krajčírka pri tejto profesii dlho nevydržala. Sama hovorí, že ju to ťahalo k práci s ľuďmi a chcela im pomáhať na dennej báze. Vymenila síce ihlu za ihlu, ale práca sestry jej dáva aj emócie, keďže ich okrem odbornosti sama tiež klientom rozdáva. Ako vrchná sestra pracuje v…

Margita Kostúriková - Víťaz kategórie

Cena DOBRÉ SRDCE in memoriam za celoživotnú osvetu.

Kategória

Opatrovateľka v sociálnych službách

Pavol Kalina
Víťaz kategórie
Pavol Kalina
Kategória

Opatrovateľka v sociálnych službách

Pavol Kalina - Víťaz kategórie

Pán Pavol pracuje v zariadení sociálnych služieb ako opatrovateľ už vyše 5 rokov. Sám už poberá starobný dôchodok a je vyradený baník vo výsluhe. Práve baníctvo ho živilo viac ako 22 rokov. Aj napriek zdravotným problémom sa mu nechce doma sedieť a rozhodol sa pomáhať seniorom. A to nielen

Kategória

Odborný pracovník v sociálnych službách

Katarína Čečotová
Víťaz kategórie
Katarína Čečotová
Kategória

Odborný pracovník v sociálnych službách

Katarína Čečotová - Víťaz kategórie

V zariadení Matilda Huta pôsobí už 9 rokov. Venuje sa najmä deťom a dospelým s poruchami správania sa, ako aj ľuďom s psychiatrickým ochorením. Jej výnimočnosť je daná nielen odbornými schopnosťami ale aj tým ako oduševnene pomáha ostatným s ich problémami a to ďaleko aj nad rámec svojich…

Kategória

Poskytovateľ sociálnych služieb (len pre organizácie)

 ZSS Antic
Víťaz kategórie
 ZSS Antic
Kategória

Poskytovateľ sociálnych služieb (len pre organizácie)

ZSS Antic - Víťaz kategórie

Sociálny dom Antic funguje v Bardejove od roku 2016. Tvorcovi a majiteľovi tejto neziskovej organizácie Jaroslavovi Živčákovi sa podarilo vybudovať moderné a špičkovými technológiami nabité zariadenie pre seniorov s odkázanosťou. Ak existuje v tejto oblasti nejaká novinka, v Anticu ju majú.…

Kategória

Dobrovoľník v sociálnych službách

Marta Krupcová
Víťaz kategórie
Marta Krupcová
Kategória

Dobrovoľník v sociálnych službách

Marta Krupcová - Víťaz kategórie


Dobrovoľnícku činnosť vykonáva už viac ako 9 rokov. Minimálne raz za týždeň pre klientov občianskeho združenie varí obedy. Pre ľudí bez domova býva štvrtok špeciálny, lebo vedia, že navarí pani Marta a to nielen chutne ale aj zdravo. Jej kolegovia oceňujú nielen chuť jej jedla,…

Kategória

Špeciálne ocenenie: DOBRÉ SRDCE za výnimočný prínos pre sociálne služby

Ildikó Madaraszová
Víťaz kategórie
Mária Čunderlíková
Víťaz kategórie
Ildikó Madaraszová
Mária Čunderlíková
Kategória

Špeciálne ocenenie: DOBRÉ SRDCE za výnimočný prínos pre sociálne služby

Ildikó Madaraszová - Víťaz kategórie

Bývalá chemička s veľ kým srdcom sa jedného dňa rozhodla, že pôjde iným smerom. Keď videla ako strádajú rodiny so zdravotne postihnutými deťmi, ako sú na okraji záujmu politikov a spoločnosti, tak sa rozhodla pomôcť. Odvtedy ako založila Nezábudku ubehlo už 25 rokov. Jej príbeh sa nedá…

Mária Čunderlíková - Víťaz kategórie

Pred 20-timi rokmi založila Centrum Memory, ktoré poskytuje komplexné služby ľuďom s poruchami pamäti a Alzheimerovou chorobou. Do konca minulého roka v ňom pôsobila ako riaditeľ ka, od začiatku tohto roka je riaditeľ kou odborných činnosti a garantom ambulancie liečebného pedagóga. Je…

Partneri ročníka 2021

Generálny partner
Hartmann

Národná cena starostlivosti DOBRÉ SRDCE pod záštitou
predsedu vlády Slovenskej republiky Petra Pellegriniho